Sopimus OSAOn Kampus 2030 -hankkeesta allekirjoitettiin
OSAOn Kampus 2030 -hanke on ottanut uuden askeleen eteenpäin. Hankkeen kehitysvaiheen sopimus on allekirjoitettu, ja hanke etenee kohti toteutusvaihetta.
Kampus 2030 on OSAOn historian suurin investointi. Se koostuu uudisrakentamisesta ja nykyisten rakennusten peruskorjauksesta. Hankkeen kokonaislaajuus on noin 45 000 bruttoneliömetriä ja arvioitu arvo noin 120 miljoonaa euroa. Uusi kampus rakentuu kolmessa vaiheessa ja kokonaisuuden on tarkoitus valmistua vuoden 2030 loppuun mennessä.

Uudesta kampuksesta rakentuu Kaukovainiolle yhteisöllinen koulutuksen ja osaamisen keskittymä, joka tuo yhteen opiskelijat, henkilöstön ja yhteistyökumppanit. Kampus tarjoaa valmistuttuaan tilat noin 4 700 opiskelijalle ja noin 540 työntekijälle. Kampukselle keskitetään tekniikan sekä palvelu- ja hyvinvointialojen koulutusta sekä yhtymäpalveluiden toimintoja. Lisäksi tiloihin sijoittuvat vuokralaisina Oulun aikuislukio ja Oulun konservatorio.

”Meille on ilo ja kunnia päästä toteuttamaan OSAOn historian suurinta investointia. Kyseessä on poikkeuksellisen kiinnostava ja vaativa hanke, jossa yhteistoiminnallinen KVR-malli mahdollistaa osaamisemme tuomisen vahvasti mukaan hankkeen toteutukseen jo kehitysvaiheessa. Lähdemme yhdessä OSAOn kanssa kehittämään kilpailuvaiheen suunnitelmasta toimivaa ja laadukasta kampusta”, iloitsee Oskari Pyrrö, Rakennustehon julkisen rakentamisen liiketoimintajohtaja.

Lisätietoja
Oskari Pyrrö
Liiketoimintajohtaja, julkinen rakentaminen, Rakennusteho
Puhelin 040 848 2302
oskari.pyrro@rakennusteho.fi
Lue lisää Kalevasta
Lue OSAOn uutisia
- Kehitysvaiheen sopimus allekirjoitettiin
- Rakennusteho Kampus2030-hankkeen pääurakoitsijaksi
- Kampus2030-hanke etenee hankesuunnitteluvaiheeseen